×

Home

Muzaffer İzgü…

23 Ağustos 2017

Muzaffer İzgü… Birçoğumuzun ilk tanıdığı yazar o oldu, belki de okuma alışkanlığı kazanmışsak bunun yegâne sebebi öğretirken eğlendiren kitaplarıydı. 154 kitap ve 200’e yakın radyo oyunu yazan İzgü, bir süre önce kan değerlerinin düşmesi sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Hala İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 84 yaşındaki efsane yazar, hasta yatağından okurlarına seslendi:
“Okurlarım lütfen başkasını da etkilesin. Okudukları içinde kalmasın. Okusunlar, okutsunlar. Ancak o zaman yararı olur. ‘Okudun, sende kalsın’ yok!”
Ve okuma üzerine kurduğu cümleleriyle “birey”i bir kez daha tanımladı İzgü:
“Ne mutlu bana çocuk okuyorsa. Okuyan insan hayal kurar, hayal kuran insan düşünmeye başlar. Düşünen insan soru sormaya başlar. Bir kişi soru sordu mu birey oluyor.”
Çocuk edebiyatının eşsiz kalemi Muzaffer İzgü’ye acil şifalar diliyor ve “İşleyen Beyin Işıldar”ın mottosunu bir kez daha hatırlatıyoruz:
“Hiçbir kitap, tek bir kişinin okuması için yazılmış olamaz.”
Bildiğiniz gibi İşleyen Beyin Işıldar ücretsiz bir kitap. Okurken mutlaka kendinize dair bir şeyler bulacaksınız. Okuyun, bitince başkasına verin, o da okusun ve okuyan bir diğerine… Herkes okusun, okutsun. Karanfil elden ele…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir